تونر رنگی

تونر رنگی موجود در بازار، چهار رنگ آبی، زرد، مشکی قرمز دارد. استفاده از تونر رنگی در دستگاه کپی و پرینتر باعث داشتن برگه‌های کپی و پرینت شده رنگی زیبا می‌شود، در ضمن این‌که داشتن برگه‌های رنگی باعث عدم خسته شدن چشم‌ها موقع خواندن برگه‌ها می‌شود. همچنین برای داشتن پرینت و کپی‌های زیبا باید از تونر با کیفیت بالا استفاده کرد.

بازرگانی حامی‌کالا با سابقه درخشان و ده‌ها سال تجربه، فروش کارتریج hp و انواع برندها، فروش تونر رنگی، کارتریج لیزری و جوهری را با پایین‌ترین قیمت و بالاترین کیفیت به کاربران خود ارائه می‌دهد و این شرکت همچنین با خدمات تعمیرات پرینتر و تعمیر دستگاه کپی مانند شارژ کارتریج لیزری و جوهری و … همیشه در خدمت کاربران عزیز بوده و می‌باشد.

تونر چیست ؟

تونر ماده‌ی جامد است که برای استفاده کارتریج لیزری است و وقتی در دستگاه چاپ قرار می‌گیرد تونر با حالت جامد، مایع می‌شود. بعد از تمام شدن تونر و غیر قابل استفاده شدن آن، دستگاه کارتریج باید شارژ شود یا در صورت غیر قابل شارژ بودن و یک بار مصرف بودن کارتریج لیزری، تونر جدید جایگزین تونر تمام شده شود.

تونر مشکی از تونر رنگی طرفدار بیشتری دارد و برای استفاده از تونر رنگی کاربران عزیز باید به شماره دستگاه توجه داشته باشند که چه نوع تونری جهت استفاده کارتریج آن‌ها مناسب است. البته به‌طور کلی برای پرینترهای لیزری hp دو نوع تونر 1005 و 1200 است که بسته به نوع مگنت به کار رفته در کارتریج لیزری، نوع تونر مصرفی مشخص می‌شود، برای مگنت‌های فنردار کارتریج، تونر 1200 و برای بدون فنرها، تونر 1005 کاربرد دارد. تونر رنگی برای دستگاه‌های پرینتر و کپی رنگی و تونر مشکی برای دستگاه‌های پرینتر و کپی سیاه و سفید کاربرد دارد.

در ابتدا کارتریج لیزری برای دستگاه‌های چاپ لیزری وجود نداشت، تونر رنگی از جنس اکسید آهن و کربن قند را از طریق بطری‌ها در دستگاه‌های چاپ لیزری به طور مستقیم می‌ریختند ولی امروزه تونر رنگی از طریق کارتریج لیزری یک بار مصرف یا شارژی در دستگاه‌های چاپ لیزری استفاده می‌شود. تونر رنگی امروزی که از جنس پلیمر و ذرات کربن است به راحتی در برگه کاغذ ذوب می شود و ماندگاری بیشتر و بهتری دارد.
از آن‌جایی‌که انتخاب کاغذ و تونر مرغوب کیفیت چاپ را بالاتر می‌برد، شرکت‌ها سعی را برآن داشته‌اند تا از دانه‌های ریزتر برای ساخت تونر رنگی و مشکی استفاده کنند.

بسته به شرکت تولید کننده تونر رنگی و مشکی، تونرها کیفیت‌های مختلفی دارند که در بسته‌های 1 تا 10 کیلویی در بازار برای شارژ کارتریج دستگاه‌های کپی یا پرینتر به کار گرفته می‌شود. پودر تونر به علت شیمیایی بودن برای سلامتی و تنفسی خطرناک است و هنگام شارژ کردن رعایت نکات بهداشتی و جلوگیری از انتشار آن الزامی است بنابراین این کار باید در حضور کارشناسان با تجربه و کاردان انجام شود، بازرگانی حامی‌کالا با استفاده از متخصصان مجرب و بهترین نوع تونر رنگی و مشکی، شارژ کارتریج شما کاربران عزیز را با رعایت کامل نکات بهداشتی انجام می‌دهند.

نکته

زمانی‌که ذرات کربن و پلیمر روی پوست و یا لباس شما ریخته شد، خیلی سریع فقط با آب سرد، نه آب گرم باید شسته شوند، زیرا این ذرات تونر رنگی و مشکی در برخورد با آب گرم در تار و پود لباس فرو می‌روند و همیشه روی لباس باقی می‌مانند. در مورد پوست دست در صورتی که ذرات تونر با آب گرم شسته شود در اثر گذر زمان و شستشوی زیاد با محلول‌های شوینده قوی از بین می‌روند، اما برای رفع سریع‌تر ذرات بهتر است که با آب سرد شسته شوند.

مواد متشکل تونر رنگی و مشکی

نوع تونر رنگی یا مشکی را با توجه به نوع مگنت استفاده شده در کارتریج دستگاه‌ کپی و پرینتر انتخاب می‌کنند. علاوه بر آن، شرکت‌های تولیدکننده در کشورهای مختلف نیز از مواد مختلفی برای ساخت پودر تونر رنگی و مشکی استفاده می‌کنند. در کل عمده‌ترین مواد تونر رنگی و مشکی، پلاستیک است و این ماده دو برتری دارد. یکی اینکه به راحتی تغییر شکل می‌دهد و دوم اینکه تنها با حرارت تغییر شکل می‌دهد، بدین معنی که بعد از سفت شدن به جز حرارات تغییر شکل نمی‌یابد.

در زیر به تعریف اجزاء پودر تونر رنگی و مشکی پرداخته شده است.

  • پلی استر

حدود %85 تا %95 پودر تونر رنگی و مشکی از پلاستیک مانند پلی استر تشکیل شده، پلی استر به صورت پودر فروخته می‌شود و کیفیت چاپ با ریزتر شدن پودر پلی استر بهتر می‌شود. البته از پلیمر هم به‌جای پلی استر می‌توان استفاده کرد اما پلی استر با این که گران‌تر است اما دارای نقطه ذوب پایین بوده و انرژی کمتری استفاده می‌کند، ضمن اینکه عملیات چاپ در دستگاه کپی و پرینتر نیز با سرعت بالاتری انجام می‌شود.

نکته

استنشاق پودر پلی استر برای ریه کاملاً مضر است و رعایت نکات بهداشتی و استفاده از ماسک الزامی است و از آن‌جایی که پودر پلی استر خاصیت چسبندگی دارد، در صورتی که روی لباس ریخته شود حتماً با آب سرد شسته شود، استفاده از آب گرم برای شستن باعث چسبانده شدن آن به لباس می‌شود.

  • پودر کربن سیاه

پودر پلی استر بدون رنگ است و برای مشکی شدن باید با موادی مانند پودر کربن سیاه، قیر و یا کرئوزوت که از عمده‌ترین مواد تشکیل دهنده تونر مشکی است، ادغام شود. از بین مواد فوق پودر کربن سیاه دارای چسبندگی و دوام بالا روی برگه کاغذ است.

در تهیه تونر رنگی علاوه بر رنگ مشکی سه رنگ آبی، زرد و قرمز نیز وجود دارد که هر کدام از ترکیباتی به وجود آمده است.

  • بنزیمیدازول

رنگ زرد از ترکیبات بنزیمیدازول ساخته می‌شود.

  • کیناکریدون

رنگ قرمز از ترکیبات کیناکریدون ساخته می‌شود و در مصارف صنعتی بیشتر استفاده می‌شود.

  • فتالوسیانین

رنگ آبی از ترکیبات فتالوسیانین ساخته می‌شود و بین رنگ سبز و آبی است.

  • سیلیکا فوم

سیلیکافوم از دانه‌های شیشه‌ای بسیار ریز تشکیل شده است که روی ذرات پودر تونر جریان مایع و ابریشمی را به وجود می‌آورد. وجود سیلیکا فوم در پودر تونر رنگی و مشکی باعث افزایش سرعت پرینت و کپی گرفتن در ماشین‌ های اداری امروزی می‌شود.

رعایت نکات مهم در خرید تونر رنگی و مشکی

  • خرید تونر رنگی یا مشکی با پودر بسیار ریز باعث افزایش کیفیت چاپ می‌شود.
  • خرید تونر رنگی یا مشکی اصل باعث داشتن چاپ شفاف و با کیفیت می‌شود.
  • به منظور جلوگیری از گوله و سفت شدن پودر تونر، باید کارتریج لیزری یا تونر رنگی و مشکی خریداری شده را در جایی خشک و بدون رطوبت نگه‌داری کرد.